Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polis Virüsü ve Temizleme Yöntemi
#1
[bilgi] Sorununuz çözülmediyse yazın yardımcı olalım.[/bilgi]

Türk Polisi Siber Suç Mücadele Bölümü başlığı ve Türk Polis Logosu ile bilgisayar kullanıcılarından, sözde virüsü kaldırmak için para sızdırmaya çalışan şebekenin gerçekleştirdiği olayların artması üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü bir açıklamada bulundu.

"Son günlerde, farklı yollar ile EGM’ye bağlı Bilişim Suçlarıyla Mücadele Daire Başkanlığımıza (BSM) ulaşan şikâyet ve ihbarlarla; internet kullanıcılarının bazı internet sitelerini ziyaret ettikten sonra bilgisayarlarının kilitlendiği, ekranda Polis logosunun kullanıldığı “Türk Polisi Siber Suç Mücadele Bölümü” ve “Bilgisayarınızın kilidini ve cezai kovuşturma önlemek için 200TRY ödemesini yapmanız gerekir” şeklinde ibarelerin belirdiği ve kullanıcılardan para talep edildiği bildirilmiştir.

EGM’ye bağlı birimlerin böyle bir uygulaması bulunmamaktadır. Yapılan ön incelemelerde kullanıcıların bilgisayarlarına yerleştirilen virüs tarafından ekranlarının kilitlendiği belirlenmiştir. Bu virüsün, kullanıcıları dolandırmayı hedefleyen şahıs/şahıslar ya da suç örgütleri tarafından kullanıldığı düşünülmektedir.

Herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması için bilgisayarına virüs yerleşmiş vatandaşlarımızın kesinlikle para yatırmamaları, kimlik bilgilerini kimseyle paylaşmamaları, bilgisayarlarını söz konusu zararlı yazılımı yok edecek şekilde virüs taramasından geçirmeleri, gerekirse yeniden kurmaları, mağdurların en yakın polis merkezine veya Cumhuriyet Savcılığına müracaat etmeleri hususu;

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."


Eğer sizde bilgisayarınızı açtığınızda yukarıdaki gibi bir görüntü ile karşılaşıyorsanız, aşağıdaki işlemleri uygulayın.

Öncelikle bilgisayarınızın güç düğmesine kapanana kadar basılı tutun.
Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bu açılış esnasında F8 tuşuna basın.
Karşınıza çıkan Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri'nden;
Ağ Desteği ile Güvenli Mod (Windows XP kullanıcıları için), Ağ ile Güvenli Mod (Windows Vista/Windows 7 kullanıcıları için) 'u seçin.
Internetten indireceğiniz Combofix programını bilgisayarınızın masaüstüne kaydedin.
Combofix programını çalıştırın.
Sistem taraması bitip, bilgisayarınız yeniden başladığında virüsün temizlenmiş olduğunu göreceksiniz.

Eğer bilgisayarınız Güvenli Mod'da açılmıyorsa. İnternet bağlantısını keserek bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayar açılınca virüs devreye girmeyecektir. Diğer yöntemde olduğu gibi Combofix ile bilgisayarınızı taratın.

Kesin Çözüm İnternet bağlantısını kestiğiniz halde herhangi bir işlem yapamıyorsanız. Farklı bir bilgisayarda Hiren’s BootCD 10.6 programını indirin ve zipten çıkararak cd ye yazdırın. Usb Hiren's Boot için
(Browse'a basarak zipten çıkardığımız Hiren's.BootCD.10.6 dosyasını seçiyoruz ve starta basıyoruz.)


Yazdırdığınız cd ile bilgisayarınızı açın ve mini xp ile bilgisayarınızı başlatın. Bilgisayarınız açıldığında sabit diskinize girin ve

Xp Kullanıcıları:
"C:\Document and Settings\[Hesap Adı]\Application Data" dizini altında"skype.dat" ve "skype.ini" dosyalarını silin.

W7 ve W8 Kullanıcıları:
"C:\Kullanıcılar\[Hesap Adı]\Local Settings\AppData\Roaming" dizini içerisinde "skype.dat" ve "skype.ini" dosyalarını silin.

Bilgisayarınızı normal şekilde başlatın sorunun giderildiğini göreceksiniz. İsterseniz bu aşamadan sonra Combofix ile taratabilirsiniz.


Ek Dosyalar
.zip   ComboFix.zip (Dosya Boyutu: 4.8 MB / İndirme Sayısı: 35)
Yorumlarınız bizim için önemlidir!
Ara
Cevapla
#2
Konu güncellenmiş ve kesin çözüme ulaşılmıştır.
Lütfen, öneri,yorum ve eleştirilerinizi iletiniz... By "merhaba".
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bad sector onarma yöntemi Zafer 1 6,648 04.02.2015, Saat: 04:17
Son Yorum: Lore Bilgisayar
  81u3f4nt45y Surabaya virüsü Zafer 0 13,964 25.02.2013, Saat: 18:25
Son Yorum: Zafer
  System Progressive Virüsü [ÇÖZÜLDÜ] hcoban 1 1,628 03.11.2012, Saat: 00:23
Son Yorum: akerim054
  Security Shield Virüsü Temizleme avassa 1 2,054 14.08.2012, Saat: 15:29
Son Yorum: Zafer

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi