Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
nvda genel ayarlarda fare imlecinin kullanımını anlatıyoruz
#1
bu bölümdeki anlatımlar özellikle az görenleri ilgilendirmekte ama fare kullanımının nasıl bir olay olduğunu merak eden görmeyenlerde bu bölüm yardımıyla çok kullanışlı olmasa da fareye hükmedebilmekte ve fare kullanabilmektedirler.
başlıyoruz
1. fare şekil değişikliklerini bildir bu bölümde görenlerin yakinen bildiği imlecin bazı olaylarla ilgili aldığı farklı durumları size seslendirmekte örneğin imleç bir program kurulur yada bir işlem devam ederken bekle imleç der tamamlanınca normal imleç der işte bu uyarıları bu kutucuğu işaretleyerek duyabilirsiniz.
2.fare imlecini takip etmeyi işaretlerseniz farenizin bulunduğu yerleride söyleyip okuyyacaktır.
3. metinbirim çözünürlüğü bu az görenler içindir farenin üzerinde bulunduğu kelime ya da sözcüğü belli bir renklendirmeyle işaretlemesi için yapılmıştır çözünürlük kelime sözcük ya da başka seçenekler arasında aşağı yukarı oklarla gezerek tercihler yapabilirsiniz.
4.fare altındaki nesneleri seslendir işte burası çok önemli sizin fareyi götürdüğünüz üzerindeki nesneleri seslendirir. bu kutucuğu işaretleyerek fareyi ekranda gezdirdiğiniz zaman ekranın üzerinde neyin üzerindeyse fare size se seslendirir.
5. burda işte önemli bir seçnek daha çıkıyor karşımıza farenin ekrandaki uzaklık ve yakınlık kordinatlarını ses çalarak bildirebiliyor ama ben çok gürültü çıkarıyor diye kapatıyorum ama başlangıç için oldukça yararlıdır.
6. seçili bölgelerde dolaşırken farenin ses çalış tonunu değiştirebiliyorsunuz ses incelerek ve kalınlaşarak size seçili bölgeye yakınlığınızı belirtebiliyor dediğim gibi bende kapalı ama fare kullanmak isteyen düşük düzeyde gören ya da hiç görmeyenler bu seçenekleri aktif ederek fareyi verimli olarak kullanabilirler.
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  nvda da klavye ayarlarını inceliyoruz ibrahim 0 1,209 18.07.2012, Saat: 10:04
Son Yorum: ibrahim
  nvda braille menüsünün anlatımı ibrahim 0 1,244 04.07.2012, Saat: 09:47
Son Yorum: ibrahim
iyi nvda tercihler ses seçenekleri menüsü anlatımı ibrahim 0 1,349 25.06.2012, Saat: 10:22
Son Yorum: ibrahim
  nvda programında tercihler bölümünde sentezleyici değiştirme seçeneğinin anlatımı ibrahim 0 1,541 20.06.2012, Saat: 14:52
Son Yorum: ibrahim
  nvdanın tercihler menüsündeki genel ayarları inceleyeceğiz ibrahim 0 1,059 19.06.2012, Saat: 10:04
Son Yorum: ibrahim

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi