Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bilgisayarı extra uygulama kullanmadan kapanmaya ayarlamak ve shutdown komutu
#1
Merhaba bu gün uzun zamandır aklımda olan bir şeyi araştırdım ve gayet güzel sonuçlara ulaştım. Nedir bunlar diyecek olursanız;
TV karşısında uyuya kalanlar için TV'lerde zamanlayıcı özelliği vardır. Bende PC karşısında uyuya kalmak istiyorum fakat PC sabaha kadar açık kalıyor, bende bunu merak ettim ve araştırdım. Bunun için extra uygulamalar program veya programcıklar var, internette bunlardan tonlarca bulmanız mümkün fakat ben bu şekilde ufak tefek programlar kullanarak bilgisayarımı çöplük haline getirmek istemiyorum diyenlere, ki zaten bilgisayarlarda var olup da birçoğumuzun bilmediği çok güzel ve kullanışlı bir komut varmış...."Shutdown"

Komut satırına; Nasıl açacağını bilmeyenlere kısaca özet geçelim, Windows tuşu+r yahut başlat çalıştır a gelip "cmd" yazıp enterlayın."

Buraya shutdown yazıp okeylediğinizde zaten komutun yardım sayfası açılacaktır ve size gerekli bilgi orda sağlanacaktır.

   

Bu komutu nasıl kullanıcaz derseniz ufaktan bir deyinelim. Komuttan sonra kullanacağınız parametrelerin başında "/" veya "-" kullanabilirsiniz.

Alıntı: -i ben komutla uğraşamam diyenler için grafik arabirimi açar, zamanlama yeniden başlatma gibi işlemleri buradan da yapabilirsiniz

-s bilgisayarı kapatır

-r bilgisayara restart atar

-g bilgisayara restart atar ve restart öncesindeki tüm uygulamaları çalıştırır

-a uygulamış olduğunuz bir kapatma işlemini iptal eder

-h Bilgisayarı hazırda bekletir

-t saniye cinsinden kapatma süresini zamanlar

-f çalışan uygulamaları herhangi bir uyarı vermeden kapatır

shutdown -i Komutu ile açılan grafik arabiriminden bir görüntü.

   

Bunlar dışında, kapanma nedenini raporlama, ağdaki bir sistemi kapatmaya gibi parametreler de bulunmakta. Yardım panelini kullanarak bu parametrelere rahatlıkla erişebilirsiniz.

Basit bir uygulama yaparsak;

Alıntı: shutdown -s -t900

ahutdown -a

İlk komut bilgisayarın 15 dakika sonra kapatılması için verilen bir komuttur.
İkincisi ise bu komutu iptal etmek için.

Bunlara ek olarak batch dosyaları oluşturarak da kullanabilirsiniz. Batch dosyalarınızı oluşturun masa üstüne kısayol atın örneğin bilgisayar başındasınız uykunuz geldi fakat film izlemek istiyorsunuz hemen tıklayın uyursanız kendisi kapansın. He olduki son anda fikir değiştirdiniz bu durumda bilgisayar kapandığında tekrar açmanız gerekir ki bunuda kapatmayı iptal eden komutu bir başka batch dosyası olarak hazırlayın tıkladığınızda hemen kapanma iptal edilsin.

Batch dosyası da nedir nasıl yapılır diyenlere şöyle özet geçelim. İstediğiniz komutu not defterinde yazıp kaydediyorsunuz. Orjinalinde uzantısı .txt olarak kaydedilir. Siz işleminiz bittikten sonra dosya adını ne koyarsanız koyun uzantısını .bat olarak değiştirin.

Ayrıca bu komutları "çalıştır"a direk yazarak ta kullana bilirsiniz. Haydi hayırlı olsun...
~~ Tomurcuk derdinde olmayan ağaç Odundur..~~
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  0xc0000005 Uygulama Hatası Zafer 23 41,130 29.09.2016, Saat: 15:45
Son Yorum: Zafer
  Windows 8.1 0xc000000d uygulama hatası Zafer 0 1,448 16.04.2015, Saat: 12:46
Son Yorum: Zafer
  Windows 8'de başlangıçta çalışan programları ayarlamak (önceki sürümlerde msconfig) gdb888 0 1,252 03.05.2013, Saat: 11:01
Son Yorum: gdb888
  ATKKBService.exe Uygulama Hatası Zafer 0 1,245 11.03.2013, Saat: 18:13
Son Yorum: Zafer
  Desteklenmeyen 16 Bit Uygulama. hcoban 1 5,603 26.08.2012, Saat: 14:30
Son Yorum: icoban

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi